Biały mak- źródło cennych składników odżywczych

O leczniczych właściwościach maku wiedzieli już mieszkańcy starożytnej Grecji i Egiptu. Przyprawa ta nie dość, iż urozmaica smak wielu potraw, to jeszcze ma silne działanie uspakajające i przeciwbólowe. Biały mak na przykład jest polecany osobom cierpiącym na bezsenność i nadmierne pobudzenie nerwowe, gdyż wycisza i stopniowo koi skołatane nerwy.

Właściwości białego maku

Ziarna maku zawierają białko, węglowodany i błonnik, który wspomaga pracę układu pokarmowego i trawiennego. Wartość energetyczna w 100 g maku wynosi około 478 kcal. Biały mak zawdzięcza swój orzechowy smak kwasom tłuszczowym i olejkom eterycznym, które stanowią 50% zawartości. Nasiona są bogate w kwas oleinowy, który obniża poziom złego cholesterolu LDL, a przyczynia się do wzrostu dobrego HDL we krwi.

Oprócz tego mak zawiera mnóstwo minerałów i witamin. Znajdują się w nim takie pierwiastki jak żelazo, miedź, potas, wapń, cynk, mangan i magnez. Oprócz tego jest bogaty w witaminę B i jej pochodnych, przez co wspomaga metabolizm i ułatwia spalanie węglowodanów.

O czym trzeba pamiętać, spożywając biały mak?

Przede wszystkim o tym, iż może on wchodzić w interakcję z niektórymi lekami, toteż należy przed jego zjedzeniem skonsultować się z lekarzem. Szczególnie osoby, które biorą leki na stałe, muszą na niego uważać. Białego maku nie powinny spożywać małe dzieci poniżej 5 roku życia oraz kobiety w ciąży, gdyż mógłby on źle wpłynąć na dziecko. Udowodniono, iż spożywany w nadmiarze może wywołać uczucie otępienia i chwilowego zamroczenia umysłowego. Dlatego ciężarne powinny go unikać, najlepiej aż do porodu.

About

You may also like...

Comments are closed.