Czym jest szynkowar?

Szynkowar, czyli prasownica to doskonałe urządzenie służące do przygotowywania w domu wyrobów mięsnych i to bez dodatku konserwantów. Przy wykorzystaniu szynkowaru można mieć pewność, że uzyskana wędlina będzie zdrowa.

Jak działają szynkowary?

szynkowar do przygotowania wędlin
szynkowar do przygotowania wędlin

Szynkowar jest prostym urządzeniem, przy pomocy którego można uzyskać różnego rodzaju wędliny i podroby m.in. kiełbasy, szynki, mielonki, boczki, golonki czy salcesony. Klasyczny szynkowar składa się z podłużnego pojemnika, w którym parzy się mięso oraz pokrywy. W niej zamontowana jest specjalna sprężyna i nakrętka, która odpowiada za prasowanie gotującego się mięsa. Zwykle szynkowary produkowane są z metalu lub tworzywa sztucznego. Najczęściej spotykane są modele wykonane z aluminium z niewielkim dodatkiem niklu. Na ogół są one wyposażone dodatkowo w uchwyty, które pomagają podczas wyjmowania urządzenia z kąpieli wodnej i nie tylko.

W jaki sposób można przygotować domową wędlinę?

Do korpusu szynkowawa wkłada się wypychacz, a następnie wybrane wcześniej mięso. Na mięso nakłada się później specjalną płytkę dociskową, a potem używa sprężyny. Pokrywą dociska się sprężynę i i zahacza na specjalnym mocowaniu. Potem cały szynkowar wędruje do garnka z wodą i parzy się w temperaturze do 90 stopni Celsjusza. Tutaj przydatny bywa specjalny termometr przeznaczony do gotowania. Ogólny czas parzenia uzależniony jest oczywiście od rodzaju wsadu mięsnego. Po przygotowaniu potrawy szynkowar wyjmuje się z wody i pozostawia do całkowitego ostygnięcia. Na końcu pokrywa jest odkręcana i wyjmowana z mocowania. Gotowa wędlina wędruje na talerz lub w inne wybrane miejsce.

Szynkowar jest urządzeniem, które można myć ręcznie lub w zmywarce. Cena takiego sprzętu nie jest na ogół zbyt wygórowana. Zależy w dużej mierze od pojemności i mechanizmu prasowania. W domach na ogół spotkać można modele o pojemności do 1 kg i to jest w zupełności wystarczająca ilość. Takie szynkowary mieszczą się bowiem w większym garnku. Urządzenia tego typu cieszą się sporą popularnością, przede wszystkim w Europie Wschodniej.

About

You may also like...

Comments are closed.