Doskonała roślina

Ziołowe herbatki w dzisiejszych czasach cieszą się ogromną popularnością. Czystek to niewielka rodzina roślin znana z pięknych krzewów, które w czasie kwitnienia obficie pokryte są kwiatami. Ta rodzina składa się z około 170 gatunków.

Ziołowa herbata – dla kogo?

Rośliny te są rozmieszczone głównie w umiarkowanych obszarach Europy i basenu Morza Śródziemnego, ale występują również w Ameryce Północnej; ograniczona liczba gatunków występuje w Ameryce Południowej. Większość roślin to zarośla i niskie krzewy. Często mają efektowne żółte, różowe lub białe kwiaty, które na ogół są krótkotrwałe. Nasiona są małe, z twardą, nieprzepuszczalną dla wody powłoką.

Wspaniałe właściwości

Zdolność czystka do rozwoju w wielu siedliskach śródziemnomorskich wynika z dwóch ważnych właściwości ekologicznych: zdolności miko-ryzowej i szybkiej odnowy po pożarze. Rośliny rzucają nasiona do gleby w okresie wzrostu, ale nie kiełkują w następnym sezonie. Ich twarda powłoka jest nieprzepuszczalna dla wody, dzięki czemu nasiona pozostają nieaktywne przez długi okres czasu. Ta powłoka wraz z ich małymi rozmiarami pozwala tym roślinom na utworzenie wielu nasion. Gdy ogień nadejdzie i zabije roślinność w okolicy, powłoka nasienna mięknie lub pęka w wyniku nagrzewania, a pozostałe nasiona kiełkują wkrótce po pożarze. Mechanizm ten pozwala roślinie na wytwarzanie dużej liczby młodych pędów – co z całą pewnością jest ogromną zaletą. W dzisiejszych czasach czystek stał się bardzo popularny i jest łatwo dostępny dla każdego.

About

You may also like...

Comments are closed.