Siemię lniane oraz jego prozdrowotne właściwości znane są już od wieków. Jednak w ostatnich czasach nie jest ono zbyt popularne. Dlaczego? Być przez wzgląd na powtarzany z pokolenia na pokolenie mit o tym, że jest ono bardzo kaloryczne i może powodować wzrost masy ciała.
Siemie lniane mielone a odchudzanie
W rzeczywistości mielone siemię lniane wspomaga proces odchudzania. Przez stosunkowo wysoką zawartość błonnika pomaga regulować wchłanianie się tłuszczów. Mało tego, siemię znacznie przyspiesza spalanie tego już nagromadzonego tłuszczu, który ciężko jest rozbić nawet poprzez aktywność fizyczną. Ponadto błonnik pozostaje w żołądku na długo, powodując tym samym uczucie sytości; dzięki temu osobie na diecie łatwiej powstrzymać się przed podjadaniem.
Mocniejsze włosy, ładniejsza skóra
Siemię lniane jest bogatym źródłem witaminy E, czyli witaminy „młodości i płodności”. Z tego powodu picie naparów z siemienia wpływa dobroczynnie na stan skóry, włosów, jak również paznokci. Co więcej, dobre dla ich efekty przynosi także stosowanie zewnętrzne siemienia – w postaci masek, szamponów i odżywek. Można wykonać także domowej roboty peeling do ciała i twarzy z siemienia lnianego mielonego – wówczas skóra będzie gładka i odpowiednio nawilżona.
Leczenie choroby wrzodowej
Choroba wrzodowa objawia się przede wszystkim dolegliwościami bólowymi. Picie naparów z siemienia pomaga je złagodzić, a co więcej – wytworzyć wewnątrz narządu swoistą osłonę, dzięki której obecny wewnątrz żołądka wrzód w mniejszym stopniu ulega otarciom i podrażnieniom. Siemię zaleca się także w przypadku występowania nadżerek – zarówno na żołądku, jak i dwunastnicy, i przełyku. Co więcej, wysoka zawartość błonnika dobrze działa na perystaltykę jelit, która często w przebiegu choroby wrzodowej jest mocno zaburzona.
Dobroczynne działanie siemienia lnianego zarówno na narządy wewnętrzne, jak i na skórę oraz jej przydatki sprawia, że jest to jeden z najbardziej docenianych naturalnych medykamentów dostępnych na obecnym rynku.