Sos Worcester – jak się go produkuje?

Przepis na sos Worcester – https://www.aledobre.pl/240,sos_worcestershire_150_ml_lea_perrins.html z pewnością nie należy do najprostszych – i nie chodzi tu wcale o listę składników, a o czas i sposób ich przygotowania. Jak zatem przyrządza się wyżej wspomniany sos?

Sos Worcester – tajna receptura

sos worcester w dużej butelcePrzygotowanie sosu rozpoczyna się od marynowania cebul oraz czosnku w occie przez rok lub dwa. Ocet, w którym zanurzone są cebule stopniowo zaczyna nabierać ich smaku – staje się też znacznie ciemniejszy i bardzo aromatyczny. Kolejnym składnikiem potrzebnym do przyrządzenia idealnego sosu są anchois, czyli przetwory z solonej sardeli europejskiej. Sardele spędzają w solnej mieszance około kilku miesięcy zanim są gotowe na to, by zostać składnikami sosu worcester. Oprócz wymienionych wyżej składników do sosu używa się także cukru, dwóch rodzajów octu, soli, wyciągu z owoców tamaryndowca, melasy oraz mieszanki przypraw, której dokładny skład pozostaje aż do dziś ściśle strzeżoną tajemnicą firmy.

Sposób przyrządzenia

Na początku pracownicy produkcji łączą dwa rodzaje octu, wyciąg z melasy, anchois. Dokładna ilość zastosowanych składników oraz czas ich mieszania nie został zdradzony przez firmę. Następnie do zbiorników, w których wszystkie składniki podlegają mieszaniu, trafiają marynowane cebule oraz główki czosnku. Na końcu do mikstury dodawane są przyprawy, a następnie to, co w przyszłości stanie się sosem Worcester, zostaje pozostawione na kilka miesięcy, aby sos mógł nabrać odpowiedniego, niepowtarzalnego smaku. Następnie sos jest kilkukrotnie przecedzany oraz wielokrotnie mieszany. Na końcu sos jest pasteryzowany, tak by mógł zachować świeżość jak najdłużej – czyli w tym przypadku przez koło 18 miesięcy od otwarcia butelki. Na samym końcu sos jest przelewany do butelek i po tak długim procesie przygotowania w końcu staje się gotowy, by trafić na sklepowe półki.

About

You may also like...

Comments are closed.