Węgierskie przysmaki

W polskiej kuchni można zauważyć przepisy o węgierskim rodowodzie. Oczywiście, zostały one bardziej dostosowane do gustów i smaku Polaków. Jakie dania pochodzą z Węgier?

Gulasz

Popularna zupa gulaszowa została wymyślona na Węgrzech. W jej skład wchodzi mięso (np. z łopatki wieprzowej). Jest ono podsmażane z czosnkiem, cebulą, papryką słodką i wędzoną oraz tymiankiem. Następnie dodaje się bulion warzywny. Zupa nabiera treści dzięki ziemniakom pokrojonym w dużą kostkę. Oprócz nich dodaje się także pieczarki i spore kawałki papryki. W niektórych domach zupę gulaszową urozmaica się marchwią i białą fasolą, rzadziej koncentratem pomidorowym lub pomidorami z puszki. Ten rodzaj zupy często podaje się posypany natką pietruszki. Doskonale pasuje do dobrze wypieczonego wiejskiego chleba. Razem tworzą pełen, bardzo sycący posiłek. Tradycyjnie, zupa ta była posiłkiem przygotowywanym przez pasterzy. Była gotowana na świeżym powietrzu w kociołku nad ogniskiem. Jej smak zdecydowanie odbiega od tego, jaki znamy z własnej kuchni. Nie mniej ma ona wielu zwolenników. Tym bardziej, że jej przygotowanie jest dość tanie.

Faszerowana papryka

Mało kto wie, że faszerowana papryka również pochodzi z Węgier. Przygotowuje się ją w bardzo prosty sposób. Papryki pozbawione gniazd nasiennych wypełnia się mięsem mielonym. Całość gotuje się około 30 minut. Najlepiej jest gotować w bulionie. Dzięki temu papryki nabierają głębokiego smaku. Zazwyczaj podawane są z sosem pomidorowym. Jest to danie mniej popularne niż gulasz, ale jest za to bardzo imponujące i nadaje się na imprezy.

Leczo

To specyficzny sos pomidorowy, który zawiera pieczarki, paprykę (koniecznie białą) i cebulę. Najczęściej jest on potrawą jarską. Zdarza się, że w sosie umieszcza się też inne warzywa – cukinię, bakłażan oraz kolorowe papryki. Leczo jest potrawą lekkostrawną, ale w Polsce bardzo często dodaje się do niego kiełbasę. Wędzonka dominuje kremowy smak białej papryki. Smak tego leczo jest diametralnie różny od tego oryginalnego z Węgier.

About

You may also like...

Comments are closed.