Leczo, bogracz, paprykarz – to znane potrawy kuchni węgierskiej i bałkańskiej zawierające spore ilości papryki. Węgrzy znają i uprawiają paprykę już od prawie pięciuset lat. Naukowcy z tego kraju jako pierwsi na świecie z papryki wyizolowali krystaliczną witaminę C, udowadniając tym samym bogate wnętrze tej rośliny.
W kuchni polskiej papryka jest również doceniana – zarówno świeża jak i sproszkowana stanowi podstawę lub dodatek do wielu potraw.
Papryka w służbie naszego zdrowia
Dobroczynne działanie na organizm człowieka ma znajdująca się w papryce kapsaicyna. Szczególnie dużo tego alkaloidu ma papryka ostra mielona, którą uzyskuje się z wysuszonych czerwonych owoców odmiany Capsicum annum – najbardziej popularnej i rozpowszechnionej w całym świecie odmiany papryki.
Kapsaicyna rozgrzewa, likwiduje bóle stawów oraz poprawia samopoczucie osób cierpiących na przewlekłe, silne migreny.
Współczesna farmacja wykorzystuje właściwości kapsaicyny do produkcji przeciwbólowych maści rozgrzewających zalecanych przy stanach zapalnych mięśni i stawów.
Papryka ostra mielona jedzona systematycznie dobrze wpływa na normowanie poziomu ciśnienia krwi oraz chroni naczynia krwionośne przed zwapnieniem.
Królowa przypraw
Papryka mielona używana jest głównie do dań mięsnych, zup, paprykarzy i leczo, sosów różnego rodzaju, zapiekanek. Szczypta ostrej papryki podciąga smak deserów czekoladowych, czyniąc je szczególnie wykwintnymi.
Dodanie papryki ostrej mielonej do potraw zmienia ich barwę i zdecydowanie poprawia smak.