Gastronomiczny uzdatniacz wody – jak to działa?

Proces uzdatniania wody polega przede wszystkim na jej zmiękczaniu. Dzięki zastosowaniu specjalnej, aktywnej chemicznie wkładki żywicznej, gastronomiczny uzdatniacz wody może usunąć z niej jony magnezu i wapnia, które są odpowiedzialne za wysoki poziom twardości wody.

Funkcjonalny element instalacji

Jak działa gastronomiczny uzdatniacz wody? Mówiąc obrazowo – przepuszcza on wodę przez specjalny filtr, a następnie (po kilku dniach) regeneruje go za pomocą zwykłego chlorku sodu, czyli popularnej soli. Co ciekawe, taki uzdatniacz może być też urządzeniem w pełni zautomatyzowanym. W wielu obiektach gastronomicznych jest on na stałe wpięty do instalacji wodnej, dzięki czemu jego użytkownik ma możliwość korzystania z praktycznie nieograniczonej ilości zmiękczonej wody.

Filtracja wody

Jednym z najważniejszych elementów uzdatniacza jest system specjalistycznych filtrów. Najczęściej mają one postać gęstej gąbki, przez którą przepływa woda (pod dużym ciśnieniem). Gąbka ta jest nasycona odpowiednimi związkami chemicznymi, w tym jonami sodu. Ich zaletą jest to, że mogą one skutecznie wiązać znajdujące się w wodzie związki magnezu i wapnia. Należy jednocześnie pamiętać, że wiązanie tychże związków oznacza, że fizycznie pozostają one wewnątrz gąbki.

Regeneracja systemu

Warto podkreślić, że układ oczyszczający gastronomicznego uzdatniacza wody może pracować w sposób automatyczny. Oznacza to, że sprzęt ten nie tylko usuwa z wody jony dodatnie magnezu i wapnia, ale też automatycznie się regeneruje. Mechanizm ten jest dość prosty i polega na tym, że wspomniany filtr polewany jest solanką. Zawarte w niej jony sodu – dosłownie – wypychają jony magnezu i wapnia, dzięki czemu już po kilkudziesięciu minutach filtr jest gotów do dalszej pracy.

Zakończenie pracy

Na koniec gastronomiczny uzdatniacz wody usuwa pozostałą i bogatą w wapń i magnez solankę, odprowadzając ją bezpośrednio do systemu kanalizacyjnego. Dzięki temu użytkownik ma pewność, że filtr jest całkowicie czysty i może ponownie pracować. W związku z tym zdecydowana większość uzdatniaczy posiada specjalny pojemnik na sól. Dzięki temu posiadacz sprzętu nie musi co kilka dni dosypywać soli. Jej zapas wystarczy bowiem na co najmniej kilka cykli regeneracji filtra.

Dlaczego instalacja gastronomicznego uzdatniacza wody jest tak ważna dla np. restauracji? Twarda woda to poważne zagrożenie dla większości urządzeń AGD znajdujących się w kuchni. Jej obecność ma też bardzo negatywny wpływ na stan zdrowia osób, które ją spożywają. Dlatego miękka woda jest dla restauracji dużo korzystniejsza.

About

You may also like...

Comments are closed.