Kamfora naturalna – leczenie z natury

Kamfora naturalna pochodzi z kory drzewa. Jest to cynamonowiec kamforowy, który nie rośnie w naszym klimacie. Co ważne, najczęściej wykorzystuje się ją jako środek leczniczy. Najczęściej używa się jej w postaci olejku kamforowego, maści lub specjalnych opatrunków nasączonych olejkiem. Na jakie przypadłości używa się kamfory?

Przeziębienia

Kamfora naturalna jest wykorzystywana przede wszystkim do leczenia przeziębień. Ten olejek eteryczny doskonale oczyszcza drogi oddechowe i odblokowuje zatkany nos. Z tego powodu pomaga we walce z kaszlem. Co ciekawe, mogą preparatów z kamforą mogą używać również niemowlęta i dzieci. Niektóre z nich można używać nawet od pierwszych dni życia. Nie należy jednak używać ich bez konsultacji z lekarzem. Popularne są też płyny do kąpieli, które mają mocny, charakterystyczny zapach kamfory. To właśnie on ma działanie aromaterapeutyczne.

Łagodzenie bólów

Wykazano też skuteczność kamfory we walce z bólami stawów i mięśni. Ma działanie rozkurczowe, co przynosi ulgę w stanach ciągłego napięcia. Warto też zauważyć, że kamfora ma działanie znieczulające. Pobudza receptory chłodu, które sprawiają, że ból jest odczuwany dużo słabiej.

Dezynfekcja

Kamfora ma też działanie antybakteryjne, antywirusowe i przeciwgrzybicze. W związku z tym, jest wykorzystywana w preparatach, które służą do dezynfekowania ran i zmian na skórze. Najczęściej wchodzi ona w skład maści, kremów i specjalnych sprejów.

About

You may also like...

Comments are closed.