Gotowanie na szybko

Jest takie urządzenie kuchenne, które powstało w siedemnastym wieku, a dopiero teraz szturmem wdziera się do naszych kuchni. Mowa o zaletach posiadania kuchennego szybkowaru, którego liczne zalety doceniają coraz to nowe rzesze kucharzy zarówno tych amatorskich, jak i profesjonalnych.

Działanie szybkowaru

Szybkowar składa się ze specjalnej pokrywki i garnka. Zazwyczaj wykonany jest z aluminium lub stali nierdzewnej. Pokrywka przylega szczelnie do garnka, przez co gromadząca się podczas gotowania para nie znajduje ujścia. Ciśnienie we wnętrzu szybkowaru wzrasta do wysokości około jednej atmosfery, co podwyższa temperaturę gotowania potraw.

Dzięki temu urządzeniu, realne staje się ugotowanie pełnowartościowej zupy w zaledwie kilkanaście minut, czy smacznego i soczystego gulaszu w pół godziny. Stanie przy garach odchodzi więc powoli do historii.

Ważne jest, by przy gotowaniu w szybkowarze zachować pewne zasady bezpieczeństwa. Nie wolno otwierać pokrywki na gotującej się potrawie znienacka, bowiem może to prowadzić do oparzenia bardzo gorącą parą.  Należy spuścić nadmiar oparów poprzez specjalny zawór bezpieczeństwa.

Ponadto, wszystkie potrzebne przyprawy i dodatki należy dodać do potrawy już na początku gotowania, tak by później nie zaglądać do wnętrza szybkowaru.

About

You may also like...

Comments are closed.