Co warto wiedzieć o occie balsamicznym?

Ocet balsamiczny to z pewnością nieodłączny składnik kuchni włoskiej. Najczęściej dodawany jest do sałatek różnego rodzaju. Jego receptura ma bardzo długą tradycję. Oparta jest ona na wykorzystaniu czerwonych winogron i wieloletniej fermentacji. Najlepsze octy balsamiczne na świecie mają za sobą długie leżakowanie i nie należą do produktów najtańszych.

Ocet balsamiczny – produkcja i właściwości

Ocet balsamiczny uzyskiwany jest na skutek naturalnej obróbki moszczu winogronowego. Zostaje on poddany dość długiej obróbce cieplnej, dzięki czemu dochodzi do odparowania znacznej ilości soku. Ciecz robi się więc mętna i ciemna. Tak przygotowany roztwór trafia do drewnianych beczek i spędza w nich nawet wiele lat. Dzięki temu procesowi ocet zyskuje swój specyficzny smak.

Właściwości octu balsamicznego

ocet balsamiczny mazzetti
ocet mazzetti w szklanej buteleczce

Przede wszystkim ocet balsamiczny jest pomocny w usprawnianiu procesów trawiennych. Skutecznie przeciwdziała miażdżycy i stosowany jest podczas walki z tym schorzeniem. Jednak ma nie tylko właściwości zdrowotne. Jest produktem niskokalorycznym, który odznacza się niskim indeksem glikemicznym. Dlatego też polecany jest jako dodatek do makaronów. Poza tym wspomaga proces przyswajania insuliny, co ma duże znaczenie dla cukrzyków. Spożywany systematycznie pomaga również w spalaniu tłuszczów i pobudza metabolizm.

Co ciekawe, słynny balsamico wpływa też na urodę. Posiada bowiem właściwości detoksykujące. Poprawia jakość skóry i wyrównuje jej koloryt. Poza tym, przyczynia się do usprawnienia walki z cerą naczynkową. Stopniowo redukuje bowiem widoczność naczynek i zapobiega powstawaniu nowych. Ocet balsamiczny w połączeniu z oliwą z oliwek stanowi świetną maseczkę o działaniu oczyszczająco-natłuszczającym. Doskonale oczyszcza cerę z wszelkiego rodzaju niedoskonałości i ją nawilża, co jest bardzo ważne.

About

You may also like...

Comments are closed.