Podpuszczka to enzym trawienny, który wpływa na krzepnięcie mleka. Kiedyś w przemyśle mleczarskim używano przede wszystkim podpuszczki zwierzęcej, obecnie znane są także jej wegetariańskie odpowiedniki. Co warto wiedzieć o podpuszczce?
Do czego służy?
Podpuszczka cielęca może być wykorzystywana do produkcji serów różnego rodzaju – krowich, owczych czy kozich. Dobrze sprawdza się przede wszystkim podczas robienia serów dojrzewających. Co ważne sery podpuszczkowe można przygotować w domowych warunkach, jest to możliwe, ponieważ podpuszczka jest dostępna w sklepach. Taki produkt może zostać wykorzystany do zrobienia twarogów, serków kwasowych, a także serów miękkich i półtwardych.
Na rynku dostępna jest podpuszczka w formie płynu, proszku oraz tabletek. Największą popularnością cieszy się ta w płynie, ponieważ można łatwo odmierzyć jej odpowiednią ilość, ma długi termin przydatności, jednak przez cały czas musi być trzymana w lodówce. Podpuszczka w tabletkach jest zdatna do użycia dłużej niż płynna, jednak trudniej odmierzyć ilość potrzebną do zrobienia sera.
Zamienniki podpuszczki
Na pewno większość osób miała okazję zobaczyć proces tworzenia sera bez użycia podpuszczki. To możliwe, ponieważ alternatywą dla tego enzymu mogą być produkty, które każdy ma w swoim domu, tj. sok z cytryny, kwasek cytrynowy czy też ocet. Warto jednak mieć świadomość, że takie zamienniki są stosowane przede wszystkim do robienia serów, które nie dojrzewają, czyli m.in. mozzarelli.